Klári néni nem is olyan régen, 2023. szeptemberében érekezett hozzánk. Lipták Ági nénit váltotta, amikor ő nyugdíba ment. Nálunk kórust vezet, éneket tanít és az 5.a osztályfőnöke. Mi most szeretnénk egy kicsit jobban megismerni.
Szalma Boglárka és Szügyi Hajnalka készített a tanárnővel interjút.
Honnan indult, mikor kezdődött Klári néni zenei karrierje?
Kisiskolás koromtól. Budapesten a XV. kerületben a Radda Barnen utcai ének- zene tagozatos általános iskolába jártam (ma Kovács Pál Baptista Gimnázium). Énekeltem az iskolai kórusban. Volt ott is kicsinyek kórusa, meg felsős kórus. A középiskolába is ének-angol tagozatra jártam. Az osztály egyik fele ott is ének tagozatos volt.
Milyen szólamban énekelt?
Mezzo.
Az akkori kóruséletükben mire volt leginkább büszke?
Egyszer énekeltünk a Zeneakadémián. Ez egy nagyon nagy élmény volt.
Sokat szerepeltünk. Eljutottunk kórusversenyekre. Hú, és volt lemezfelvételünk! Nekem talán még meg is van a lemez…
Annak idején készültek kimondottan az ének-zene
tagozatos általános iskolások számára hanglemezek, az általunk énekelt kórusművek voltak rajta. Ezeket oktatási célokra használták.
Szerette az ének órákat?
Nagyon. Tagozatosak voltunk. A mi iskolánkban is az A osztály volt a
zeneis osztály. Mindenki tanult hangszeren játszani. Én 13 évig csellóztam.
Miért éppen a csellóra esett Klári néni választása?
Na, ez egy aranyos dolog volt! Második osztálytól kezdtünk el hangszert tanulni, ki mit szeretett volna. Nekem nem volt konkrét elképzelésem, így a tanáraim azt mondták, hogy a cselló az egy olyan szép hangszer. Megvolt, hogy melyik teremben kell menni, bekopogtam kedvesen, köszöntem. Mondtam, hogy akkor én a csellózni szeretnék. A tanárnő rámutatott a gordonkára és jelezte, hogy tessék, itt van. Még középiskolában is tanultam gordonkán, ma már csak ritkán játszom rajta.
Kedvenc zenei korszaka?
Bécsi klasszicizmus. Haydn, Mozart, Beethoven. Kedvelem ennek a korszaknak a kórusműveit és a zongorára írt műveit is. Zongorám is van otthon, bár zongoristának nem érzem magam. A főiskolán viszont kellett tanulnunk zongorán is. És amit nagyon-nagyon-nagyon szeretek, az a közös éneklés. Tehát a kórus, az a szívem csücske volt mindig. Kórusban énekeltem a főiskolás éveim alatt is és azt követően a Pedagógus Nőikarban.
Milyen tantárgyat tanít vagy tanított még?
Magyar-ének szakot végeztem. Az előző iskolámban, az Alsóvárosi Általános Iskolában tanítottam magyart is.
Mi volt a Rókusiban a legnagyobb élménye?
Na mi? Hát most a 70 éves évforduló :-). Az a szívemhez nagyon közel áll.
De tulajdonképpen sokminden. Az érdeklődő gyerekek, a gyönyörű hangok. A 70 éves évfordulón a régi diákokkal együtt lehetett énekelni. Azért ez hatalmasan élmény volt.
Tanít olyan osztályokban is, akik nem zene tagozatosak?
Hatodik és hetedik évfolyamon tanítom a B-seket.
Mennyire csempészi bele az énekórákban a gyerekek által megfogalmazott vagy érzékelt igényeket?
A legutóbbi karácsonyi koncerten mondjuk, a Carol of the Bells a Harry Potter film zenéjéből, az kimondottan az volt. A gyerekek kérték, szerették volna. És mekkora sikere lett!
A Carol of the bells tényleg hatalmas siker volt! Kívánjuk, hogy még nagyon sokáig dolgozhassunk, fejlődhessünk Klári nénivel együtt zenében, harmóniában, boldogságban!

Tóth Klára, azaz Klári néni, a Rókus Gyermekkar karvezetője és a felsősök énektanára
Hozzászólások
2 hozzászólás a(z) “Tóth Klára, azaz Klári néni, a Rókus Gyermekkar karvezetője és a felsősök énektanára” bejegyzéshez
-
Lányok, Klára néni! Ez egy szuper riport lett! Olyan dolgokat tudhattunk meg Klára néniről, amiket még nem tudtunk! Örülök, hogy Klára néni az énektanárunk és kórusvezetőnk, ugyanis egy kedves, bátorító és figyelmes ember. 🙂
-
Örülök, hogy ének tagozatra járhatok, szerintem ez egy ajándék. Heti 4-5 ének óra, és 1-2 kóruspróba, emellet pedig összetartó, vidám közösség, remek barátokkal és tanárokkal! 🙂
Vélemény, hozzászólás?