Iskolánk követi a Szegedi Vadaspark állományának alakulását. Örömmel értesülünk minden újszülöttről vagy újonnan hozzánk érkező állatfajról. Januárban négy Benett-kenguru is született, a tavaszi jó idő beköszönével az állatkerbe is talán gyakabban látogatunk ki, érdemes a kis jövevényekre is figyelmet fordítani.
Az állatkert Facebook oldaláról az is kiderül, hogy a kicsinyeket jó eséllyel a látogatók is elcsíphetik, hiszen időről-időre kibújnak anyjuk erszényéből.
Körülbelül mintegy hatvan kenguru faj létezik, méretben meglehetősen jelentős eltéréssel rendelkezhetnek. Természetes élőhelyükön, Auszráliában és Új-Guineában csak a legnagyobb testűeket nevezik kengurunak, a Bennett kengurut, ők például red neck, az az vörös nyakú wallabynak hívják. Ez a faj jól alkalmazkodik az eltérő klímához, életkörülményekhez. Angliában például már szabadon is élnek, de Európa legtöbb állatkertjében mindenképpen megtalálhatóak.
A Szegedi Vadapark honlapján a következő adatokkal írják le őket:
Angol: Red-necked Wallaby
Elterjedés, élőhely: Tasmániában és Ausztrália délkeleti partvidékének bozótosos területei
Természetvédelmi helyzete: nem veszélyeztetett
Testtömeg: 14 – 20 kg
Testhossz: 90 cm
Marmagasság: 92.5-105 cm
Táplálkozás: fűfélék, gyökerek
Szaporodás: 29 napos vemhesség után 1 kölyök születik
Élettartam: 10-12 év
Szociális viselkedés: magányos állat, legfeljebb a táplálkozóterületen alkotnak laza csoportokat.
A kiemelt kép forrása: Facebook, Szegedi Vadaspark
A Délkelet-Ausztráliában és Tasmániában őshonos wallanyk vemhessége tehát 29 nap, és általában egy utódot hoznak világra, amelynek testsúlya az egy grammot sem éri el (babszem nagyságú!)! A kicsiny általában hét-kilenc hónapot tölt az erszényben, de az utódok szoptatása 12-17 hónapig is eltarthat. Anyjukról leválva fűfélékkel és más lágyszárúakkal táplálkoznak.
A Bennett-kengurukról Lakatos Melindának, Tutrai Laurának és Darabos Reginának köszönhetően tudhattunk meg többet!



Vélemény, hozzászólás?